Tőgygulladás
A tőgygyulladás fogalma, kártétele: A tőgyegészség legkönnyebben a fejés utáni ellenőrzéssel mérhető fel. Az egészséges tőgy rugalmas és természetes színű. A tőgybetegségeket általános higiéniai hiányosságok, a rossz fejési rutin, nem megfelelően működő/karbantartott fejőkészülék, és/vagy nem megfelelő takarmányozás okozhatja. Az egészséges tőgyben képződő kifejt tejben a sejtszám 300000 - 400000/cm3 közötti. A tőgygyulladás (masztitisz) a tehéntőgy külső behatásra adott válaszreakciója. Külső hatás lehet mechanikai (pl. ütés, rúgás, taposás), kémiai (pl. sav-lúg), vagy kórokozó behatolása (Streptococcus aurues, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa). Ezek hatására a tőgy az általa termelt tej összetételének megváltoztatásával és csökkent tejtermeléssel reagál. A tőgygyulladásos tejben csökken a sajtgyártás számára nélkülözhetetlen kazein, valamint az élelmezés szempontjából igen fontos és kazeinhez kötött kalcium, viszont megnő benne a tejfeldolgozás számára használhatatlan savófehérjék, valamint a nátrium és a kloridion aránya, ami ízelváltozást idézhet elő. A tőgygyulladásos tejben megemelkedik a szomatikus sejtek aránya. Az egészséges tejben is vannak sejtek, amelyek egyrészt a folyamatosan megújuló mirigyhám leváló sejtjei, másrészt a helyi védekezést szolgáló különböző fehérvérsejtek. Tőgygyulladás esetén ezért nagymennyiségű további fehérvérsejt jut a tejbe (a tejminősítés során ezeknek a számát vizsgálják). A nagyon magas szomatikus sejtszám tehát egyértelműen tőgygyulladásos állapotot jelez. A tej sejttartalma és annak összetétele a laktáció folyamán változik, a laktáció vége felé, amikor a mirigyhám leépül, a kissé megemelkedett sejtszám elsősorban a levált hámsejtekből alakul ki. Tőgygyulladás esetén mindig a fehérvérsejtszám, s ezen belül is elsősorban a neutrofil granulociták számának felugrásáról van szó.
Kártétele: Csökken a tejhozam, romlik a tej minősége, gyógykezelési költségek, az egészséges állatokat továbbfertőzheti, termelési évek csökkenése, kényszervágás, elhullás. A legnagyobb veszteséget okozza a tejgazdaságokban.
Formái: A tőgygyulladásnak különböző formái vannak. A tünetek megjelenése alapján a masztitisz lehet lappangó (latens), szubklinikai, illetve klinikai. Lappangó tőgygyulladásról ma már nem igazán beszélünk, jellemzője, hogy a tej összetétele nem változik meg (legalábbis az általában vizsgált összetevők aránya), de a tejből kórokozók kitenyészthetők. Valójában már ekkor megindulnak molekuláris szintű elváltozások a tőgyben, amelyek, ha megfelelő vizsgálati módszereket alkalmaznak, kimutathatók.
Leggyakoribb a szubklinikai forma, az összes tőgygyulladás mintegy 70%-a. Itt sem a tőgyön, sem a tejen szabad szemmel nem tapasztalunk elváltozást, de a tej összetétele már a fent leírtak szerint megváltozott, a szomatikus sejtszám megemelkedett, és az esetek egy részében a tejből kórokozó is kimutatható.
Klinikainak a masztitiszt akkor nevezzük, ha a tőgy vagy a tej elváltozása miatt már szabad szemmel is észlelhető a folyamat. A tej ekkor vagy pelyhes- túrós, vagy savós-véres, egyes kórokozók színelváltozást is előidézhetnek. A két leggyakoribb mastitis-féleség:
1. Hurutos tőgygyulladásról akkor beszélünk, amikor a kóros folyamat a tejutakban, a tejmedencékben és a bimbócsatorna nyálkahártyájában zajlik.
2. Amikor pedig a kórokozók a mirigylebenykéket és a lebenykék közötti kötőszöveteket támadják meg mirigyes vagy parenchimás tőgygyulladásról van szó.
Kialakulásának okai / megelőzése:
1. A tőgygyulladást előidézheti a helytelen fejés (pl. bütykös fejés) vagy szoptatás (a tőgy megrágása), melyek mechanikusan károsítják a csecsbimbókat.
2. A fejőgép helytelen használata. Pontosan ügyelni kell a vákuumra, mert az akár kisebb az előírtnál, akár nagyobb, növekszik a mastitisek száma. Ugyancsak fontos az ütemszám és az arány is.
A fejőgumi a fejőgép egyetlen olyan alkatrésze, amely a tehén tőgyével közvetlenül érintkezik. A guminak a tisztaságon kívül simának, repedéstől mentesnek és rugalmasnak kell lennie.
Gondosan ügyelni kell az ún. vakfejésre, mely ugyancsak gyakori oka a tőgygyulladásnak.
3. A tőgy sérülései, kiütései, a tőgyet ért behatások (ütés, rúgás, a csecsbimbókra való rálépés stb.).
4. A kifárasztás, hosszas lábon hajtás vagy szállítás után is gyakran fellép a betegség.
5. A tőgygyulladás oka lehet a hirtelen takarmányváltoztatást követő hasmenés, meghűlés, hideg víz itatása, fagyos takarmány fogyasztása stb.
6. Minél súlyosabbak a takarmányozási hiányosságok, annál gyakoribb a tőgygyulladás (energia, rost, szárazanyag), annál több esetben nő a szomatikus sejtszám. Ugyanakkor azokat a takarmányokat meg kell vonni, melyek a csüd bőrén vagy a tőgyön kiütéseket vagy erős hasmenést okoznak.
7. Nagy gondot kell fordítani az istálló és fejési higiéniára. A tőgyet a fejés előtt meg kell tisztítani, fertőtleníteni, lehetőleg egyszer használatos törlőkendőt alkalmazni. Nem kedvező a vízzel történő mosás.
A mastitis elleni védekezés alapfeltétele, hogy a tőgy és a tej elváltozásait időben észrevegyük! Az első tejsugarakat „próbacsészében” kell megvizsgálni.
8. Az előbb elmondott okok megszüntetésén kívül igen lényeges, hogy az ellési forgó ne haladja túl a 12-13 hónapot, és az ciklusosan változzon, hogy a tehenek szabályos időközönként 2 hónapig szárazon állhassanak, és a tőgy előkészülhessen az új laktációban ismét megjelenő káros tényezők hatásának a kivédésére is.
9. A beteg állatot el kell különíteni, külön kell fejni. Ha új állat érkezik 30 napig elkülönítve (karanténban) kell tartani.
(+ A tőgygyulladásra való hajlamosság örökölhető, így szelektálhatunk rá.
+ Idősebb állatoknál gyakoribb, mert gyengülnek a záróizmok.)
Felismerése: A kialakulás, lefolyás gyorsasága szerint megkülönböztetünk túlheveny (perakut), heveny (akut) félheveny és idült (krónikus) formát. Túlheveny és heveny esetben nem ritkák az általános tünetek sem, az állat elfekhet, hasmenése, láza lehet, és el is hullhat. Mindkét folyamat igen gyors, a túlheveny néhány óra alatt, a heveny picit lassabban alakul ki.
Ezekben az esetekben a tőgy duzzadt, kipirult, fájdalmas, és termelése nagymértékben lecsökkent. Leggyakoribb a félheveny forma. Ekkor a fentebb leírt heveny tünetek nem jelentkeznek feltűnően, a folyamat már elhúzódóbb, többnapos, még mindig van esély a hatékony gyógyszeres beavatkozásra, de ehhez a formához már közel van az idült masztitisz, amikor a tőgyben már vissza nem fordítható változások jöttek létre.
A mirigyhám helyét helyenként már kötőszövet, hegszövet vette át, a mirigyállományban elszórtan kisebb-nagyobb tályogok lehetnek. Ezeket az elváltozásokat már semmilyen kezeléssel nem tudjuk megszűntetni, ezért rendkívül fontos, hogy a betegség kialakulását részint megelőzzük a hajlamosító tényezők kiszűrésével, részint korán észrevegyük, hogy gyógyszerrel időben be tudjunk avatkozni.
Tünetei: 1. A hurutos tőgygyulladás esetén általános tünetek (láz, étvágytalanság, elesettség) csak ritkán tapasztalhatók, de a tej megváltozása mindig felhívja a betegségre a figyelmet.
A tej hígabb, pelyhes, savószerű, máskor túrószerű alvadékot tartalmaz, esetleg sűrű, nyúlós konzisztenciájú, benne gennycsomókkal, amint Olvasónk is panaszolta levelében.
Amikor már súlyosbodik a kép, a tej mennyisége csökken, véres-gennyes jelleget ölt, és előbb utóbb kialakulhat a parenchimás mastitis.
A hurutos tőgygyulladás mielőbbi felismeréséhez nagyon hasznos szolgálatot tesz a próbapohár rendszeres használata a fejés előtt.
Ez egy kb. egy dl űrtartalmú műanyag fülespohár, melyre teaszűrőt helyezünk. A kóros tejalvadék a szűrőn fennakad, és így a mastitisre utaló tejelváltozás időben felismerhető.
2. A mirigyes (parenchimás) tőgygyulladás heveny eseteiben az állaton igen súlyos általános tünetek mutatkoznak. A tehén feltűnően elesett, szőre borzolt, lapocka- és combizmaiban remegés látható, étvágytalan, nem kérődzik, kezdetben bélsárpangás, később hasmenés jelentkezhet.
A beteg tőgynegyed duzzadt, vörös, meleg, tömör és fájdalmas. Ha a tőgy nagyobb mértékben duzzadt, akkor az állat szétterpesztett hátulsó lábakkal áll, a tőgynegyed felőli lábát kaszálva viszi előre.
A beteg tőgynegyed vagy negyedek csak igen kevés, sárgás pelyhekkel kevert, zavaros, savószerű folyadékot választanak el.
Gyógykezelése: A tőgygyulladás sikeres kezelésének legfontosabb feltétele, hogy minél előbb megtörténjen a bántalom felismerése és orvoslása. A gyógykezelés tőgybe infundált, esetleg injekciós formában is applikált antibiotikumokkal és egyéb gyógyszerekkel történhet a mastitis milyensége és az általános tünetek figyelembevételével. Antibiotikumos kezelés előtt szükség van rezisztenciavizsgálatra. (Mintát veszünk: a tőgyet 70%os alkohollal letöröljük, az első sugarakat kiöntjük, 8ml-t veszünk tőgyenként külön steril csészébe.)
Az utóbbi időben új tendencia bontakozik ki egyes enzimek alkalmazásával a tőgygyulladások kezelése során, melyek szükség esetén antibiotikumokkal is kombinálhatók.
A nem baktériumos eredetű tőgyirritácók és tőgygyulladások esetén a szomatikus sejtszám csökkentéséhez elegendő a vitaminokat is tartalmazó enzimkeverékek alkalmazása. Előnye többek között, hogy kisebb a kezelési költség és nincsen rezisztencia.
Elsődleges kezelése: A fejés során a tejvezetékben filteres, vagy fém szűrők szűrik meg a tejet. A tejet a fejés után 5 oC-ra hűtjük, így tároljuk.
Másodlagos kezelés: Pasztőrözés
A pasztőrözés során a tejet, tejszínt, illetve a tejterméket 100 °C alatti hőmérsékleten kezelik.
Az ultramagas hőmérsékleten végzett hőkezelés (UHT-kezelés) olyan 100 °C feletti hőkezelés, amelynek során a tejet, a tejszínt, illetve a tejterméket 136 °C – 142 °C hőmérsékleten 2-6 másodpercig hőkezelik.
A homogénezés a tejiparban az a technológiai művelet, amelynek során a tej vagy a tejszín zsírgolyócskáit fizikai úton felaprítják. Célja a felfölöződés megakadályozása.
Kórokozók: -Streptococcusok
- Colik
-Staphilococcus Aureus à tejjel is továbbfertőződhet, bikaborjakkal itatják az ilyen tejet.
-Prototheca Zophii (alga) à 3 nap alatt lenullázza a tejtermelést, tejjel is továbbfertőzhet, részben ez miatt nem mossuk vízzel a tőgyet.
A tőgygyulladás kezelése lehet: intramammalis, intramuscularis, intravénás +lázcsillapítás, folyadékterápia.
6 havonta célszerű tejvizsgálat à milyen hatóanyag használ, rezisztencia vizsgálat.
Havonta à tej kg, szomatikus sejtszám, beltartalom. )