Holstein-Fríz

A fajta eredete Hollandiába, a holland lapály fajtára vezethető vissza. A mai változat őseit 1852-ben kezdték az Észak-Amerikába exportálni. A tejtermelő gazdák mindkét kontinensen 1880-tól tenyésztői szövetségekbe tömörültek, így védték saját tenyésztői érdekeiket. Az elmúlt több mint 150 éves nemesítés eredményeként napjainkban a holstein-fríz a legelterjedtebb tejhasznú világfajta. A modern nagyüzemi tejtermelés szinte kizárólagos alapfajtája. Ideális számára a kötetlen, csoportos tartásmód. Legnagyobb állományai Európában és Észak-Amerikában találhatók. A fajta fejlesztése során a kutatók és a gyakorló gazdák mindvégig szorosan együttműködve a legmodernebb genetikai, biotechnológiai és számítástechnikai eszközöket alkalmazták. Napjainkban széleskörű nemzetközi együttműködés keretében zajlik a tejtermelés biológiai és technológiai korszerűsítése. A holstein-fríz fajta szelekciója, a fajta igényeit kiszolgáló tartás és takarmányozás rendkívül magas szintű nemzetközi iparággá fejlődött.

Színe dominálóan fekete-fehér tarka. A vörös-fehér tarka színváltozat recesszív módon öröklődik. Bizonyos vonalakra jellemző a fekete-vörös szín, amikor a feketetarka alapszín mellett a hátvonalon, a füleken és a pofa tájékán vörös színeződés jelenik meg. A legnagyobb szelekciós bázist a feketetarka populáció képezi. Az egyes színváltozatok között jelentős genetikai képességbeli különbségek nincsenek, a szín csupán formai jelentőségű. A nemesítés során vérvonalak folyamatosan keverednek.

A kifejlett tehén marmagassága 140 cm körüli, testtömege 650-750 kg. A nagyüzemi árutermelő változat inkább közepes testtömegű. A kiállítási vagy show típusú állatok a nagyobb mérettartományba sorolhatók. A fajta testkapacitása, erős mellkasa, széles és mély törzse a nagy takarmányfelvételt és a magas termelést szolgálják. Energia és fehérjeigénye különösen a laktáció kezdeti szakaszában jelentős.

Lábszerkezete erős, de lábvégei rendszeres ápolást igényelnek. A tőgy és a tőgybimbók alakulása az elmúlt évtizedekben a nemesítés egyik legfontosabb területe volt, így napjainkra a fajta jellemzője az arányos, kiegyensúlyozott, könnyen fejhető tőgy, amely robotfejésre is alkalmas. Tenyésztésbe vétele átlagosan 350 kg élőtömeg mellett, 15 hónapos életkorban történik.  Életkor az első elléskor 24-26 hónap. Az újszülött borjak testtömege 40-45 kg. Az ellés lefolyása vérvonalakra is jellemző, de elsősorban tartás és takarmányozás függvénye. A megfelelő management és tehénkomfort az ellés körüli ún. tranzit időszakban rendkívül fontos.

​Nem ritka 40 kg napi tejtermelésű elsőborjas tehén. A termelésellenőrzött kifejlett tehenek standard laktációs termelése megközelíti a 10000 kg tejet, 3,5-4,0% tejzsír és 3,2-3,5% tejfehérje tartalom mellett. Állomány szintű a 11 000-12 000 kg átlagtermelés nagyon sok országban megtalálható. A tenyésztési programok ma elsősorban a hasznos élettartam és az életteljesítmény növelésére helyezik a hangsúlyt.